Festivaly a podujatia

Prinášame vám prehľad festivalov a podujatí v okolí Banskej Štiavnice.

Festival Sv. Huberta

Múzeum vo Svätom Antone realizuje celoslovenské poľovnícke slávnosti vždy počas 2 víkendových dní na konci augusta alebo začiatkom septembra. Dni svätého Huberta predstavujú príležitosť pre priateľské stretnutie poľovníkov aj nepoľovníkov z celého Slovenska alebo zahraničia.

Oficiálna stránka podujatia: www.msa.sk/podujatia

4 živly

4 živly patria medzi jednu z najvýznamnejších slovenských akcií v oblasti filmu. Odohráva sa aj v lete (august) aj v zime (február).

Oficiálna stránka organizátora: www.4zivly.sk/sk/2022_letny/uvod_2022_sk

Capalest

Európsky festival poézie, divadla a hudby je pevnou súčasťou kultúrneho leta v Banskej Štiavnici. Znie tu prevažne poézia s kvalitnou hudbou, ale samozrejme nechýbajú ani diskusie na rôzne kultúrne témy. Festival sa odohráva v auguste.

Oficiálna stránka podujatia: www.capalest.com/

Folklórne slávnosti Podhorie

Folklórne slávnosti sa odohrávajú v amfiteátri obce Podhorie v blízkosti Banskej Štiavnice. Predstavujú spojenie hudby, tanca a dobrej nálady. Ak budete mať oblečený kroj, vstupné budete mať so zľavou.

Festival peknej hudby

Festival peknej hudby sa odohráva na záver júla a patrí klasickej hudbe. Tento festival je ideálny pre tých, ktorí hľadajú hĺbku. Súčasťou festivalu sú aj vernisáže diel významných slovenských výtvarníkov a fotografov.

Oficiálna stránka festivalu: fph.sk/sk/

Festival kumšu, remesla a zábavy

Dvojdňové podujatie sa odohráva koncom mája v priestoroch Slovenského banského múzea. Festival je zameraný na ľudové umenie a výrobky. Už roky sa považuje za neoficiálne otvorenie letnej turistickej sezóny v Banskej Štiavnici. Návštevníci môžu naživo vidieť staré remeslá, ktoré predvádzajú čipkári, rezbári, košikári, drotári, šperkári, nožiari, výrobcovia hračiek, tkáči a medovnikári. Rovnako si môžu vyskúšať dobývanie rudy kladivom a želiezkom, ryžovanie zlata, banské meračstvo a maľovanie baníckych betlehemov.

Salamandrové dni

Salamandrové dni sa konajú každoročne v septembri a predstavujú mestské slávnosti, oslavy baníkov, geológov, hutníkov a naftárov. Samozrejmosťou je dobrá zábava a oslava histórie a tradícií, ktoré Banskú Štiavnicu sprevádzajú. Sú plné hudby, tradičného jarmoku a obrovskej zábavy. Doplnené sú aj akciami pre deti – divadlá, sokoliari, animačné programy, modelári, šermiari.

Štiavnický živý šach

Zabudnite na nudnú šachovú hru. Štiavnický živý šach sa odohráva v júli a svojou napínavou atmosférou zaujal aj návštevníkov zo zahraničia. Na obriu šachovú hru nastúpi 32 po zuby ozbrojených živých figúr. Hru rozohrajú dvaja špičkoví svetoví veľmajstri so zaviazanými očami. Hra sa prenáša až do dramatických súbojov, ktoré nadchnú každú vekovú kategóriu. Okrem nočnej šachovej partie môžete zažiť aj bohatý celodenný program (vystúpenia sokoliarov, šermiarov, hudobníkov, ohňová šou..).

Rezbársky deň

Rezbársky deň sa koná každý rok v obci Štiavnické Bane. Na začiatku podujatia je slávnostná omša na počesť J. Záhoru, zakladateľa rezbárskej školy v Štiavnických Baniach, kde sa neskôr presúva do kultúrneho domu. Podujatie sprevádza výborná atmosféra so zvukmi ľudových piesní a jarmok plný remeselných výrobkov, ktoré zhotovia majstri rezbári priamo pred vašimi očami. Samozrejmosťou je aj trdelník, cukrová vata, guláš, zabíjačkové špeciality a vystúpenie sokoliarov.

Podsitnianske dni hojnosti

Podsitnianske dni hojnosti sa konajú v letných mesiacoch v obciach Baďan, Prenčov, Žibritov alebo Kráľovce-Krnišov. Tento ľudový festival vás privíta rodinnou atmosférou, zažijete folklór a tradičných remeselníkov pri práci (tkanie, hrnčiarstvo, paličkovanoe, šperkárstvo, rezbárstvo,...). Pochutíte si na tradičných špecialitách – domáci chlieb pečený v peci, podymníky, osúchy, kysnuté koláče, pagáče, lokše, šúľance, párance, lekvárové buchty, guláši z diviny, domácej grilovej klobáse, pečenom prasati a domácej pálenke.