Obec Svätý Anton

Fakty a poloha

Svätý Anton je obec na Slovensku, ktorá sa nachádza v okrese Banská Štiavnica. Leží v Štiavnických vrchoch, na rozhraní sa nachádza zo západu Sitnianska vrchovina a z východu Skalka. Obcou preteká rieka Štiavnica, ku ktorej sa pridáva na konci obce Račnov Studenský potok.

Táto oblasť sa vyznačuje hlavne množstvom kultúrnych pamiatok. Svätý Anton je známy najmä vďaka elegantnému areálu kaštieľa. Obec je súčasťou územia patriaceho do lokality UNESCO.


História obce

Prvá písomná zmienka o obci Svätý Anton pochádza z roku 1266. Názov obce vychádza z názvu pôvodného kostola zasvätenému svätému Antonovi Pustovníkovi. Po dostavbe kaštieľa v roku 1744 sa stala obec sídlom správy hoháriovských majetkov a vyvíjala sa ako zemepanské mestečko. Najmä rodina Koháriovcov sa zaslúžila o hospodársky, duchovný a kultúrny rozvoj celej obce. Neskôr od roku 1826 patrila obec Coburgovcom, z ktorých Ferdinand, brat posledného vlastníka kaštieľa, navštevoval obec až do roku 1944.

Názov obce nebol od počiatku rovnaký – 1266 Scentantollo; 1276 Sanctus Antonius; 1342 Zenthantal; 1808 Swätý Antal; 1920 Svätý Anton; 1960 Antol; v roku 1996 sa obec vrátila k pôvodnému Svätý Anton.


Kultúra a zaujímavosti

  1. Kaštieľ a múzeum vo Svätom Antone

Múzeum v kaštieli, v obci Svätý Anton, sa právom zaraďuje medzi najlepšie na Slovensku. Je to pomerne dobre zachovaný neskoro barokovo – klasický kaštieľ, pri ktorom sa nachádza aj rozsiahly anglický park. Neodmysliteľnou súčasťou histórie kaštieľa sú Koháryovci a Coburgovci. Práve vďaka týmto dvom rodinám môžete obdivovať umelecko-historickú expozíciu, ktorá odzrkadľuje ich spôsob života, vkus a záľuby. Interiér kaštieľa obsahuje pôvodné zariadenia, obrazy a výrobky, ktoré svedčia o bohatstve a dobrom vkuse bývalých majiteľov. Nábytkové skvosty, ktoré vás možno zaujmú sú zlatý trón, svadobný dar pozlátený 24 karátovým zlatom od Márie Terézie venovaný Márii Antoinette (francúzskej kráľovnej). V kaštieli je taktiež umiestnené historické a poľovnícke múzeum. Súčasťou kaštieľa je aj kaplnka Nanebovzatia Panny Márie z roku 1722, ktorej maľovaná výzdoba sa nesie v duchu neskorobarokového iluzionizmu.

Adresa: Svätý Anton 291, 969 72 Svätý Anton

Pre viac informácií: msa.sk


  1. Zámocký park pri kaštieli

Pôvodne barokový park z 18. storočia, ktorý bol v 19. storočí upravený na módny anglický krajinársky park, sa nachádza v malebnom prostredí vo svahu nad kaštieľom. Je dielom štiavnického staviteľa Františka Hausnera.

Parkový komplex tvorí 5 hektárov parku a 25 hektárov lesoparku. Na francúzsku záhradu nadväzuje anglický park – sú tu dve jazierka, vodopád, kaskády, studničky, drevené mostíky, umelá jaskyňa a kaplnka zasvätená svätému Hubertovi. V roku 1878 bola v parku vysadená Sekvoja Mamutia, po ktorej ostalo len torzo, pretože v roku 1993 vyschla a bola spílená.

  1. Rímskokatolický kostol svätého Antona opáta

Jednoduchý jednoloďový kostol bol postavený v roku 1755. Vyniká precíznymi vyhotovenými detailmi a eleganciou barokovo – klasického štýlu. V interiéri uvidíte nielen historické zariadenie kostola, nádhernú sochu Madony, ale najmä tabuľový obraz Narodenia Pána.

  1. Kaplnka svätého Jána Nepomuckého

Toto miesto so špecifickou atmosférou láka veriacich, ktorí tu nájdu pokoj v tomto uponáhľanom svete a taktiež sa tu stretávajú aj obyvatelia obce. Kaplnka bola vytvorená v rokoch 1755 – 1758.

  1. Jurajova štôlňa

Jedná sa o chránený areál 200 metrov dlhej, sčasti zavalenej štôlne s biotopom, ktorý je vhodný pre niektoré druhy vzácnych živočíchov. Ústie štôlne sa nachádza v dolnej časti obce za roľníckym družstvom pri Ilijskom potoku.


Podujatia

Festival Sv. Huberta sa radí medzi najvýznamnejšie a najobľúbenejšie podujatia v obci Svätý Anton.

Múzeum vo Svätom Antone realizuje celoslovenské poľovnícke slávnosti vždy počas 2 víkendových dní na konci augusta alebo začiatkom septembra. Dni svätého Huberta predstavujú príležitosť pre priateľské stretnutie poľovníkov aj nepoľovníkov z celého Slovenska alebo zahraničia.

Oficiálna stránka podujatia: www.msa.sk/podujatia


Turizmus

Z obce Svätý Anton vedie zelená značkovaná trasa východným smerom do Banského Studenca (Studené jazerá) a západným smerom cez obec Ilija na rázcestie Vlčia jama pod Sitnom.

Doprava

Z Banskej Štiavnice trvá cesta autobusom do obce Svätý Anton iba 15 minút. Autobusy počas dňa premávajú približne každé 2 hodiny.

Pre viac informácií: cp.hnonline.sk/vlakbusmhd/spojenie/vysledky/


Reštaurácie

Reštaurácia v penzióne Antonský Mlyn

Nachádza sa priamo v obci Svätý Anton a hosťom ponúka chutné jedlo v reštaurácií aj s letnou terasou.

Adresa: 969 72 Svätý Anton

Telefón: 045/693 13 11

Reštaurácia v penzióne Na kopci

Penzión Na Kopci sa nachádza v meste Banská Štiavnica a je postavený v blízkosti mestského štadióna. Je vybavený aj reštauráciou, ktorá ponúka množstvo chutných jedál a svoje jedlo si môžete vychutnať na terase s nádherným výhľadom na historickú časť mesta.

Adresa: Športová 781, 969 01 Banská Štiavnica

Telefón: 045/692 23 25