Kaštieľ Svätý Anton

Kaštieľ Svätý Anton, sa označuje aj ako Kaštieľ Antol alebo Koháriovský kaštieľ, je kaštieľ, ktorý sa nachádza pol lesom v obci Svätý Anton, neďaleko od mesta Banská Štiavnica. Je to miesto výnimočné cennými zbierkami z celého sveta, zachovaným interiérom, zariadením, originálnymi tapetami a maľbami a skrátka mnohými predmetmi nevyčísliteľnej hodnoty, ku ktorým sa viaže bohatá história nie iba regionálneho významu.


História

Prvé zmienky o kaštieli siahajú až do 15.storočia, keď obec Svätý Anton vlastnili bratia Kozovci. Vtedy tento obrovský kaštieľ bol len malinký opevnený hrádok, také boli o ňom zmienky v roku 1415. V druhej polovici 16. storočia bol hrádok prestavaný talianskym staviteľom Giulia Ferrari na opevnenie, keď sa začínala prejavovať hrozba tureckých nájazdov na Slovensko. Práve on chránil Banskú Štiavnicu pred tureckými nájazdmi z juhu. Z opevnenia sa zachovala bašta. Na mieste, kde stál starší hrad, dal v roku 1744 jeden z príslušníkov rodu Kohárjovcov postaviť neskorobarokový jednoposchodový dvojkrídlový kaštieľ v tvare písmena L. A o pár rokov sa ku kaštieľu dostavali ďalšie dve krídla tak, aby mal tvar obdĺžnika s nádvorím smerom k sebe.

Od roku 1985 je kaštieľ Svätý Anton evidovaný ako národná kultúrna pamiatka a je sprístupnený verejnosti.


Kaštieľ a múzeum vo Svätom Antone

Múzeum v kaštieli, v obci Svätý Anton, sa právom zaraďuje medzi najlepšie na Slovensku. Je to pomerne dobre zachovaný neskoro barokovo – klasický kaštieľ, pri ktorom sa nachádza aj rozsiahly anglický park. Neodmysliteľnou súčasťou histórie kaštieľa sú Koháryovci a Coburgovci. Práve vďaka týmto dvom rodinám môžete obdivovať umelecko-historickú expozíciu, ktorá odzrkadľuje ich spôsob života, vkus a záľuby. Interiér kaštieľa obsahuje pôvodné zariadenia, obrazy a výrobky, ktoré svedčia o bohatstve a dobrom vkuse bývalých majiteľov. Nábytkové skvosty, ktoré vás možno zaujmú sú zlatý trón, svadobný dar pozlátený 24 karátovým zlatom od Márie Terézie venovaný Márii Antoinette (francúzskej kráľovnej).

Adresa: Svätý Anton 291, 969 72 Svätý Anton

Pre viac informácií: http://msa.sk/


Svadby v múzeu vo Svätom Antone

Výnimočné a nádherné miesto si zaslúži výnimočnú udalosť, akou je svadba. V kaštieli je pre svadby k dispozícií obradná alebo sobášna miestnosť s kapacitou 30 osôb.

Pre zariadenie svadby je v prvom rade nutné kontaktovať matriku obce Svätý Anton, v ktorej réžií bude aj samotný obrad vykonávaný. Tam vám poskytnú všetky potrebné informácie. Na obecnom úrade priamo získate informácie o dostupnosti termínov a všetky podmienky.

Svadby sa odohrávajú v sobášnej miestnosti, ale obľúbeným miestom pre sobáš je aj nádvorie zámku, ktoré je podmienené pekným počasím a najmä teplými mesiacmi. Kaštieľ nemá priestory pre hostinu a tanec, no môžete si zajednať catering v priestoroch parku, ktoré je nádherným miestom aj pre klasické parkové fotografie mladomanželov.

Obrat v zámockej kaplnke

Pre zástancov cirkevného sobáša existuje aj možnosť svadby v zámockej kaplnke. Nachádza sa tu priestor pre približne 40 svadobčanov. Na plánovanie svadby v kaplnke je potrebné komunikovať s farárom priamo z obce Svätý Anton.

Stránky kaštieľa, Múzea Svätý Anton: www.msa.sk
Matrika obce Svätý Anton: www.svatyanton.sk/obecnyurad/matricny-urad

Podujatia

Festival Sv. Huberta

Múzeum vo Svätom Antone realizuje celoslovenské poľovnícke slávnosti vždy počas 2 víkendových dní na konci augusta alebo začiatkom septembra. Dni svätého Huberta predstavujú príležitosť pre priateľské stretnutie poľovníkov aj nepoľovníkov z celého Slovenska alebo zahraničia.

Oficiálna stránka podujatia: www.msa.sk/podujatia