Lyžovanie a zimné športy

Salamandra Resort

Novootvorené lyžiarske stredisko Salamandra Resort sa nachádza uprostred Štiavnických vrchov. Lyžiarske stredisko na okraji obce Hodruša-Hámre ponúka skvelú lyžovačku na stredne náročnej zjazdovke. Je jednou z mála stredísk so sedačkovou lanovkou v okolí.

Zjazdovka je umelo zasnežovaná a stredisko ponúka možnosť lyžovať aj večer. Samozrejmosťou je aj detský vlek a lyžiarska škôlka. Nájdete tu aj požičovňu lyžiarskeho výstroja a množstvo bufetov, kde sa môžete posilniť a oddýchnuť si.

Pre priaznivcov bežkovania je v okolí areálu 13 kilometrov bežeckých tratí.

Do strediska premáva skibus z Banskej Štiavnice.

štart

prevýšenie

dĺžka (m)

počet osôb za hodinu

Lanovka Doppelmayr

580 m n. m

271 m

1450

2400

Vlek Tatrapoma

580 m n. m

271 m

220

700


Adresa: Horný Hodrušský tajch, 966 61 Hodruša – Hámre

Parkovisko s kapacitou 150 miest je v blízkosti lanovky k dispozícií zdarma.

Pre viac informácií: salamandra.sk/lyziarske-stredisko/


  • Požičovňa lyží a snowboardov

Požičovňa lyží sa nachádza pod svahom. Je vybavená tak, aby ste si na lyžovačku nemuseli doniesť žiadnu vlastnú výstroj. Nájdete tu kompletnú lyžiarsku alebo snowboardovú výstroj osvedčených značiek. SET obsahuje lyže alebo snowboard, topánky a lyžiarsku prilbu, neobsahuje lyžiarske palice.

K dispozícií je dostatočná zásoba všetkých veľkostí. Nie je možná rezervácia vopred, musíte prísť osobne. K požičaniu výbavy je potrebná finančná záloha (100 eur), ktorú dostanete naspäť po vrátení kompletne zapožičanej výbavy.


  • Bežkárske trate

V blízkosti zjazdovky Salamandra Resort sa nachádzajú tri bežecké trasy:

  1. Hornohodrušský banský jarok (dĺžka 4 800 m)

  2. Dolnohodrušský banský jarok (dĺžka 3 400 m)

  3. Horná Roveň (dĺžka 4 100m)

Bežkovanie si môžete uľahčiť aj tým, že s výstrojom sa môžete sedačkovou lanovkou vyviezť na Hornú Roveň a odtiaľ pokračovať po vyznačených bežeckých tratiach.

Lyžiarske strediská v okolí Banskej Štiavnice:

Lyžiarske stredisko Ski-Blanc

Lyžiarske stredisko Ski-Blanc sa nachádza na severných svahoch pohoria Vtáčnik, v okrese Žarnovica. Lyžiarom ponúka tri vleky a tri zjazdovky ľahkej a strednej náročnosti s dĺžkou 1,8 km. Zjazdovky sú technicky zasnežované. Veľmi obľúbené sú aj atrakcie - večerné lyžovanie, sánkarská dráha a snowtubing.

Priaznivci bežkovania určite ocenia 5 kilometrov udržiavaných bežeckých tratí v okolí.

Môžete si požičať výstroj, prípadne tu nájdete aj ski servis.

Doprava do strediska je možná aj autobusovým spojom z okresného mesta Žarnovica

Adresa: 966 77 Ostrý Grúň

Pre viac informácií: www.skiblanc.sk/lyzovanie/

Lyžiarske stredisko Kráľová

Lyžiarske stredisko Kráľová sa nachádza v blízkosti mesta Zvolen (10 km) v pohorí Javorie pod vrchom Lomné (908 m). Stredisko je ideálne nielen pre pokročilých lyžiarov, ale aj pre začiatočníkov. V areáli lyžiarskeho strediska sa nachádza 5 lyžiarskych vlekov s dĺžkou 730 (tzv. „zelený“), 590 („červený“ – dvojitý), 360 („modrý“), 120 („žltý“) a 120 („fialový“) metrov. Vleky sú navzájom poprepájané a nachádza sa tu 5 zjazdoviek ľahkej až stredne ťažkej obtiažnosti. Zjazdovky pri modrom vleku bývajú technicky zasnežované, na ostatných terénoch sa lyžuje na prírodnom snehu.

Lyžiarske stredisko ponúka aj večerné lyžovanie a nachádza sa tu aj požičovňa športového vybavenia (lyže, snowboardy, sánky a boby) – približne 200 metrov od dolnej stanice modrého vleku je hotel Kráľová.

Milovníci bežeckého lyžovania môžu využiť trať v dĺžke 10 km.

Doprava do strediska je možná aj kyvadlovou dopravou zo Zvolena.

Adresa: Cesta na Kráľovej 9, Zvolen

Pre viac informácií: hotelkralova.sk/zima/