Top 10 atrakcií v okolí Banskej Štiavnice

Prinášame vám top 10 atrakcií, vďaka ktorým budete vedieť, čo robiť v okolí Banskej Štiavnice.

1. Kaštieľ a múzeum vo Svätom Antone

  Múzeum v kaštieli, nachádzajúce sa v obci Svätý Anton, sa právom zaraďuje medzi najlepšie na Slovensku. Je to pomerne dobre zachovaný neskoro barokovo – klasický kaštieľ, pri ktorom sa nachádza aj rozsiahly anglický park. Interiér kaštieľa obsahuje pôvodné zariadenia, obrazy a výrobky, ktoré svedčia o bohatstve a dobrom vkuse bývalých majiteľov. Nábytkové skvosty, ktoré vás možno zaujmú sú zlatý trón, svadobný dar pozlátený 24 karátovým zlatom od Márie Terézie venovaný Márii Antoinette (francúzskej kráľovnej).

  Adresa: Svätý Anton 291, 969 72 Svätý Anton

  Pre viac informácií: msa.sk

  2. STARÝ ZÁMOK

  Starý zámok sa považuje za kamennú kroniku mesta. Nachádza sa nad námestím Svätej Trojice. Po úzkej Starozámockej ulici sa autom dostanete až na parkovisko pred zámkom.

  Expozície na Starom zámku vám predstavia históriu banskoštiavnického regiónu. Medzi ďalšie zaujímavé expozície patrí Baroková plastika, žalár a mučiareň, strelecké terče, historické zbrane,.. Prehliadka zámku je možná aj s lektorom.

  Adresa: Starozámocká 11, 969 01 Banská Štiavnica

  Pre viac informácií: www.muzeumbs.sk/sk/stary-zamok

  3. NOVÝ ZÁMOK

  Nový zámok sa nachádza priamo v meste Banská Štiavnica, južne od jeho centrálnej časti. Pod zámkom sa nachádza platené parkovisko, odkiaľ sa peši po Novozámockej ulici dostanete za pár minút k zámku.

  Expozícia dokumentuje vojenskú situáciu, výzbroj protitureckých pevností, zbrane vojsk, maľované strelecké terče,...

  Adresa: Novozámocká 22, 969 01 Banská Štiavnica

  4. ŠTÔLŇA GLANZENBERG

  Štôlňa Glanzenberg sa radí medzi štôlne, v ktorých sa aktívne ťažilo a ktoré sa zachovali až dodnes. Pre verejnosť je sprístupnených 500 m v hĺbke 32 m. Vstup do štôlne je v nadmorskej výške 560metrov pri parku a penzióne Kachelman a Kammerhofskej ulici. Prehliadka trvá približne 90 minút. Minimálny vek návštevníkov je 6 rokov a maximálny počet osôb v jednej skupine je 15. Návštevníci pred vstupom dostanú plášť, prilbu s baterkou. Prehliadka začína v pokladni/šatni (biela budova 80 m) nižšie od ústia štôlne.

  Adresa: Kammerhofská 26, 969 01 Banská Štiavnica

  Pre viac informácií: www.muzeumbs.sk/sk/glanzenberg

  5. BERGGERICHT – MINERALOGICKÁ EXPOZÍCIA

  Mineralogická expozícia s vyše 400 druhmi minerálov z celého sveta, ktoré sú usporiadané do súčasne platného taxonomického systému. Hlavný dôraz sa kladie najmä na minerály zo Slovenska. Kritériom členenia minerálov do príslušných tried je ich chemické zloženie a vnútorná štruktúra. Do vnútorného dvora ústi krátka (75 metrová), ľahko prístupná štôlňa Michal, ktorá je vhodná aj pre rodiny s deťmi.

  Adresa: Nám. sv. Trojice 10/6, 969 01 Banská Štiavnica

  Pre viac informácií: www.muzeumbs.sk/sk/berggericht

  6. BANSKÉ MÚZEUM V PRÍRODE

  Banské múzeum v prírode sa nachádza necelý 1 km od centra mesta a ponúka dve expozície. Prvá časť pozostáva z povrchovej expozície a druhá časť z prehliadky podzemia.
  Ako najstaršia a tematicky najrozsiahlejšia banícka expozícia na Slovensku ukazuje vývoj rudného baníctva v stredoeurópskom priestore od stredoveku do konca 20. storočie.

  Otváracie hodiny:

  streda  – piatok : 10:00 - 17:00

  sobota - nedeľa : 9:00 - 17:00

  Adresa: J. K. Hella 12, 969 01 Banská Štiavnica

  Pre viac informácií: muzeumbs.sk/sk/banske-muzeum-v-prirode

  7. KALVÁRIA

  Výstup do kopca po kľukatých cestičkách rozhodne stojí za to. Komplex 23 samostatných sakrálnych stavieb je považovaný za jednu z najkrajších barokových kalvárií v Európe.

  Otváracie hodiny: Kalvária je sprístupnená počas celého roka cez víkendy, v letnej sezóne sú kostolíky a kaplnky otvorené denne. Infocentrum je otvorené celoročne, otváracie hodiny sú predĺžené počas letnej sezóny. Ako je dnes otvorené zistíte tu: 

  www.banskastiavnica.travel/co-vidiet/miesta-a-pamiatky/kalvaria/

  8. TAJCH KLINGER

  Štiavnické tajchy sú ideálne na kúpanie. Ostalo ich 24 a medzi najobľúbenejšie sa radí Klinger, ktorý je krásne včlenený do prírodného prostredia. Tajch Klinger má vynikajúce podmienky na kúpanie, plávanie, rybačku alebo vodné športy. Všade navôkol sa nachádzajú stromy, ktoré poskytujú príjemný chládok a tieň. Počas sezóny tu funguje aj bufet, kde si môžete kúpiť občerstvenie.

  9. GALÉRIA JOZEFA KOLLÁRA

  Galéria ponúka prehliadku jedinečnej stálej expozície, ktorú dopĺňajú sezónne výstavy. V galérií nájdete výstavu mimoriadne cennej kolekcie výtvarných diel, ktoré vznikli v Banskej Štiavnici a iných banských regiónoch Slovenska. Galéria sa taktiež zaoberá prezentáciou diel, ktoré reflektujú témy ako globálna klimatická zmena, ochrana prírody, ...

  Adresa: Námestie svätej Trojice 12, 969 01 Banská Štiavnica

  Otváracie hodiny: utorok – sobota: 9:00 – 17:00

  Pre viac informácií: www.muzeumbs.sk/sk/galeria-jozefa-kollara

  10. ŠTIAVNICKY BETLEHEM

  Najväčší drevený a pohyblivý betlehem na Slovensku sa nachádza v historickom centre mesta na Radničnom námestí. Zachytáva vianočný námet, znázorňuje živo stredovekého mesta a prácu baníkov a hutníkov. Betlehem má dokopy 800 metrov a nachádza sa v ňom až 800 drevených postavičiek, z ktorých je 400 pohyblivých.

  Adresa: Radničné námestie 11/20, 969 01 Banská Štiavnica

  Otváracie hodiny: júl – september: pondelok – nedeľa : 10:00 – 17:00

  október – jún: pondelok : zatvorené

  utorok – nedeľa : 10:00 – 16:00

  Pre viac informácií: www.betlehem.sk