Turistika

Príroda Štiavnických vrchov ľuďom vyráža dych už oddávna. Štiavnické vrchy sú naozaj nádherné a neobyčajné. Zvlnená kopcovitá krajina vás zaručene prekvapí krásnymi výhľadmi do dolín s malebnými dedinkami na stráňach. Ponúkame vám tipy na najkrajšie turistické výlety, ktoré môžete v okolí Banskej Štiavnice zažiť.

Tip: Pozrite aj našu sekciu "Cykloturistika".

Klingerská vychádzka (trvanie cca 1,5 hodiny)

  Vychádzka k vodnej nádrži Klinger patrí medzi najobľúbenejšie miesta, ktoré ľudia navštevujú. Môžete si užiť nielen nádherné prírodné prostredie, ale rovnako si môžete aj odpočinúť pri vode. Klingerská vychádzka s trvaním okolo 1,5 hodiny je pomerne pohodlnou prechádzkou pre každého.

  • Ako sa tam dostať?

  Z Banskej Štiavnice vedie k tajchu chodník lesom, nasledujte červenú značku. Vydajte sa po nej z Radničného námestia, pokračujte cez Novozámockú ulicu, okolo Nového zámku a prejdite cez Piargskú bránu. Odtiaľ vyjdite hore do kopca po schodoch okolo cintorína. Neskôr už chodník pokračuje lesom priamo až k tajchu, kde sa dostanete približne za 30 minút.

  • Parkovanie a verejná doprava:

  Parkovacie miesta nájdete v lesíku za tajchom na ulici Klinger. Najbližšia autobusová zastávka: Banská Štiavnica, Klinger.

  • Bonusové informácie:

  Hneď pri tajchu sa nachádza bufet s drobným občerstvením.


   Výlet k Sitnu a k jazeru Počúvadlo

   Ak ste turisticky zdatnejší, určite by ste si mali spraviť výlet na Sitno. Najvyššia hora Štiavnických vrchov so zrúcaninou je doplnená fascinujúcimi nádhernými výhľadmi na okolité lesy, lúky a pasienky. Môžete si vychutnať výhľad na blízke Kremnické vrchy, Vtáčnik, Tribeč, Inovec, Zobor, Chopok, Vepor, Poľanu, Stolicu a pri dobrej viditeľnosti Nízke Tatry a maďarskú Matru.

   Počúvadlo sa radí medzi najväčší tajch. Môžete sa tu okúpať, člnkovať a najesť.

   • Ako sa tam dostať?

   Najkratšou a najstrmšou cestou sa na Sitno dostanete za 1,5 hodiny od tajchu Počúvadlo. Menej strmý, ale dlhší chodník vedie z Ilije, trasu nájdete podrobne popísanú na informačnej tabuli obce. Ak plánujete rodinný výlet s deťmi alebo detským kočiarom, najlepšia trasa pre vás bude od Svätého Antona, po ktorej sa dostanete pomerne vysoko autom po asfaltovej ceste. Z tadiaľto trvá cesta hore približne hodinu.

   Keď pôjdete na Sitno pešo z Banskej Štiavnice, stačí keď budete kráčať po červenej značke, ktorá sa začína na Radničnom námestí. V sedle Krížna budete nasledovať modrú značku na smer Sitno.

   Výlety zo sedla Červená studňa

   Červená studňa je rozcestníkom viacerých turistických chodníkov. Môžete sa vybrať na prechádzku k tajchu Ottergrund, po ceste budete prechádzať cez novovybudované ¨pódium¨ s krásnym výhľadom na celú Banskú Štiavnicu. Ak si zvolíte turistiku po červenej značke, môžete vyjsť na vrch Paradajs alebo pokračovať ďalej po hrebeni - cez Hornú Roveň, Štiavnické Bane a dôjsť až na Sitno.
   Všetky podrobné informácie k trasám a k náučným chodníkov nájdete na informačnej tabuli na parkovisku.

   • Ako sa tam dostať?

   Z Námestia sv. Trojice vedie náučný chodník cez Úvoznú ul. Trasa je mierne strmá, trvá necelých 45min a určite sa zastavte pri najstaršom tajchu Veľká Vodárenská, ktorý je známy svojou tyrkysovou vodou.

   • Parkovanie a verejná doprava

   Parkovacie miesta nájdete priamo v sedle. Najbližšia autobusová zastávka: Banská Štiavnica, Červená studňa.

   • Bonusové informácie

   Pri parkovisku sa nachádza Hájovňa /kultúrno-turistické centrum/, v ktorom nájdete menšie občerstvenie, umelecké výstavy a počas sezóny rôzne podujatia.
   Odporúčame sa tam na chvíľu zastaviť a nasať atmosféru :)