Aktivity v zime

Ponúkame vám nápady na zimné aktivity v okolí Banskej Štiavnice:

Tip: Pozrite aj našu sekciu "Lyžovanie a zimné športy"

Lyžovanie a zimné športy

Salamandra Resort

Novootvorené lyžiarske stredisko Salamandra Resort sa nachádza uprostred Štiavnických vrchov. Lyžiarske stredisko na okraji obce Hodruša-Hámre ponúka skvelú lyžovačku na stredne náročnej zjazdovke. Je jednou z mála stredísk so sedačkovou lanovkou v okolí.

Zjazdovka je umelo zasnežovaná a stredisko ponúka možnosť lyžovať aj večer. Samozrejmosťou je aj detský vlek a lyžiarska škôlka. Nájdete tu aj požičovňu lyžiarskeho výstroja a množstvo bufetov, kde sa môžete posilniť a oddýchnuť si.

Pre priaznivcov bežkovania je v okolí areálu 13 kilometrov bežeckých tratí.

Do strediska premáva skibus z Banskej Štiavnice.

Adresa: Horný Hodrušský tajch, 966 61 Hodruša – Hámre

Parkovisko s kapacitou 150 miest je v blízkosti lanovky k dispozícií zdarma.

Pre viac informácií: salamandra.sk/lyziarske-stredisko


HISTÓRIA A PAMIATKY

Kaštieľ a múzeum vo Svätom Antone

Múzeum v kaštieli, v obci Svätý Anton, sa právom zaraďuje medzi najlepšie na Slovensku. Je to pomerne dobre zachovaný neskoro barokovo – klasický kaštieľ, pri ktorom sa nachádza aj rozsiahly anglický park. Interiér kaštieľa obsahuje pôvodné zariadenia, obrazy a výrobky, ktoré svedčia o bohatstve a dobrom vkuse bývalých majiteľov. Nábytkové skvosty, ktoré vás možno zaujmú sú zlatý trón, svadobný dar pozlátený 24 karátovým zlatom od Márie Terézie venovaný Márii Antoinette (francúzskej kráľovnej).

Adresa: Svätý Anton 291, 969 72 Svätý Anton

Pre viac informácií: msa.sk

Starý zámok

Starý zámok sa považuje za kamennú kroniku mesta. Nachádza sa nad námestím Svätej Trojice. Po úzkej Starozámockej ulici sa autom dostanete až na parkovisko pred zámkom.

Expozície na Starom zámku vám predstavia históriu banskoštiavnického regiónu. Medzi ďalšie zaujímavé expozície patrí Baroková plastika, žalár a mučiareň, strelecké terče, historické zbrane,.. Prehliadka zámku je možná aj s lektorom.

Adresa: Starozámocká 11, 969 01 Banská Štiavnica

Pre viac informácií: www.muzeumbs.sk/sk/stary-zamok

Nový zámok

Nový zámok sa nachádza priamo v meste Banská Štiavnica, južne od jeho centrálnej časti. Pod zámkom sa nachádza platené parkovisko, odkiaľ sa peši po Novozámockej ulici dostanete za pár minút k zámku.

Expozícia dokumentuje vojenskú situáciu, výzbroj protitureckých pevností, zbrane vojsk, maľované strelecké terče,...

Adresa: Novozámocká 22, 969 01 Banská Štiavnica

Umenie

Galéria Jozefa Kollára

Galéria Jozefa Kollára je pomenovaná po významnom rodákovi a predstaviteľovi slovenskej výtvarnej moderny. Galéria ponúka prehliadku jedinečnej stálej expozície, ktorú dopĺňajú sezónne výstavy. V galérií nájdete výstavu mimoriadne cennej kolekcie výtvarných diel, ktoré vznikli v Banskej Štiavnici a iných banských regiónoch Slovenska. Galéria sa taktiež zaoberá prezentáciou diel, ktoré reflektujú témy ako globálna klimatická zmena, ochrana prírody, ...

Adresa: Námestie svätej Trojice 12, 969 01 Banská Štiavnica

Otváracie hodiny: utorok – sobota: 9:00 – 17:00

Pre viac informácií: www.muzeumbs.sk/sk/galeria-jozefa-kollara

Štiavnicky betlehem

Najväčší drevený a pohyblivý betlehem na Slovensku sa nachádza v historickom centre mesta na Radničnom námestí. Zachytáva vianočný námet, znázorňuje živo stredovekého mesta a prácu baníkov a hutníkov. Betlehem má dokopy 800 metrov a nachádza sa v ňom až 800 drevených postavičiek, z ktorých je 400 pohyblivých.

Adresa: Radničné námestie 11/20, 969 01 Banská Štiavnica

Otváracie hodiny: júl – september: pondelok – nedeľa : 10:00 – 17:00

október – jún: pondelok : zatvorené

utorok – nedeľa : 10:00 – 16:00

Pre viac informácií: www.betlehem.sk/