Aktivity v lete

Ponúkame vám tipy na letné aktivity v okolí Banskej Štiavnice, vďaka ktorým si leto užijete plnými dúškami.

TIP: Pozrite aj našu sekciu "Kúpanie v Banskoštiavnickom regióne".

Chcete sa kúpať?

1. Tajch Klinger

Štiavnické tajchy sú ideálne na kúpanie. Ostalo ich 24 a medzi najobľúbenejšie sa radí Klinger, ktorý je krásne včlenený do prírodného prostredia. Tajch Klinger má vynikajúce podmienky na kúpanie, plávanie, rybačku alebo vodné športy. Všade navôkol sa nachádzajú stromy, ktoré poskytujú príjemný chládok a tieň. Počas sezóny tu funguje aj bufet, kde si môžete kúpiť občerstvenie.


2. Vodný raj Vyhne

Aquapark, ktorý funguje celoročne, sa nachádza v krásnom prostredí Štiavnických vrchov, v obci Vyhne. Toto územie je známe svojimi termálnymi a liečivými prameňmi. Prameň prírodnej termálnej vody vo Vyhniach sa vyznačuje vysokým obsahom železa. Svojimi blahodarnými liečivými účinkami pôsobí na ženské choroby, zápaly nervov, svalové reumatizmy, kožné choroby, srdcové choroby, stavy po operáciách a duševnú vyčerpanosť.

Vonkajšia časť vodného parku je tvorená veľkým 50-metrovým bazénom, ktorý je rozdelený na potápačskú komoru a veľký oddychový relaxačný bazén s vodnými atrakciami. Pre deti je pripravený detský bazén v tvare lode, dojazdový bazén s toboganom. Vonkajší bazén je v prevádzke iba počas letnej sezóny, ktorá trvá od mája do septembra. Mimo sezóny je k dispozícií vnútorný bazén s perličkami a jacuzzi a s celoročným výplavom do exteriéru. Teplota vody v plaveckých bazénoch je 28°C, v relaxačných od 30°C do 32°C.

Adresa: Vyhne 100, 966 02 Vyhne

Otváracie hodiny: pondelok – piatok: 13:00 – 21:00

sobota – nedeľa : 10:00 – 21:00


Máte radi historické pamiatky?

3. Kaštieľ a múzeum vo Svätom Antone

Múzeum v kaštieli v obci Svätý Anton sa právom zaraďuje medzi najlepšie na Slovensku. Je to pomerne dobre zachovaný neskoro barokovo – klasický kaštieľ, pri ktorom sa nachádza aj rozsiahly anglický park. Interiér kaštieľa obsahuje pôvodné zariadenia, obrazy a výrobky, ktoré svedčia o bohatstve a dobrom vkuse bývalých majiteľov. Nábytkové skvosty, ktoré vás možno zaujmú sú zlatý trón, svadobný dar pozlátený 24 karátovým zlatom od Márie Terézie venovaný Márii Antoinette (francúzskej kráľovnej).

Adresa: Svätý Anton 291, 969 72 Svätý Anton

Pre viac informácií: msa.sk


4. Starý zámok

Starý zámok sa považuje za kamennú kroniku mesta. Nachádza sa nad námestím Svätej Trojice. Po úzkej Starozámockej ulici sa autom dostanete až na parkovisko pred zámkom.

Expozície na Starom zámku vám predstavia históriu banskoštiavnického regiónu. Medzi ďalšie zaujímavé expozície patrí Baroková plastika, žalár a mučiareň, strelecké terče, historické zbrane,.. Prehliadka zámku je možná aj s lektorom.

Adresa: Starozámocká 11, 969 01 Banská Štiavnica

Pre viac informácií: www.muzeumbs.sk/sk/stary-zamok


5. Nový zámok

Nový zámok sa nachádza priamo v meste Banská Štiavnica, južne od jeho centrálnej časti. Pod zámkom sa nachádza platené parkovisko, odkiaľ sa peši po Novozámockej ulici dostanete za pár minút k zámku.

Expozícia dokumentuje vojenskú situáciu, výzbroj protitureckých pevností, zbrane vojsk, maľované strelecké terče,...

Adresa: Novozámocká 22, 969 01 Banská Štiavnica

Máte radi turistiku?

6. Kalvária

Výstup do kopca po kľukatých cestičkách rozhodne stojí za to. Komplex 23 samostatných sakrálnych stavieb je považovaný za jednu z najkrajších barokových kalvárií v Európe.

Otváracie hodiny: Kalvária je sprístupnená počas celého roka cez víkendy, v letnej sezóne sú kostolíky a kaplnky otvorené denne. Infocentrum je otvorené celoročne, otváracie hodiny sú predĺžené počas letnej sezóny. Ako je dnes otvorené zistíte tu: www.banskastiavnica.travel/co-vidiet/miesta-a-pamiatky/kalvaria/

7. Výlet k Sitnu a k jazeru Počúvadlo

Ak ste turisticky zdatnejší, určite by ste si mali spraviť výlet na Sitno. Najvyššia hora Štiavnických vrchov so zrúcaninou je doplnená fascinujúcimi nádhernými výhľadmi na okolité lesy, lúky a pasienky. Môžete si vychutnať výhľad na blízke Kremnické vrchy, Vtáčnik, Tribeč, Inovec, Zobor, Chopok, Vepor, Poľanu, Stolicu a pri dobrej viditeľnosti Nízke Tatry a maďarskú Matru.

Počúvadlo sa radí medzi najväčší tajch. Môžete sa tu okúpať, člnkovať a najesť.


8. Cykloturistika

Štiavnické vrchy ponúkajú bohaté možnosti rôzne náročných horských cyklotrás. Trasy sú vyznačené znakom „C“ v 4 farbách – modrá, zelená, červená a žltá. Orientačné tabule sú umiestnené v dôležitých miestach a križovatkách trás.

Skladaciu papierovú mapu s popisom cyklotrás bezplatne dostanete v informačnej kancelárií mesta Banská Štiavnica, ale aj vo viacerých ubytovacích a pohostinných zariadeniach v okolí Banskej Štiavnice. Viac v našej sekcii Cykloturistika.


Patríte medzi milovníkov zvierat?

9. Zveropark

Zveropark v Žarnovici sa nachádza asi 30 minút cesty autom od Banskej Štiavnice. Toto miesto je ideálne pre milovníkov prírody a zvierat. Nachádza sa tu viac ako 40 druhov zvierat. Svoj voľný čas môžete využiť naplno a na výber máte z viacerých aktivít, ktoré zveropark ponúka. Nájdete tu hladkací kútik, ktorý určite ocenia vaše deti a máte možnosť nakŕmiť zvieratká (krmivo sa musí kúpiť v zveroparku). Samozrejme sa tu nachádza aj detské ihrisko, skákacie centrum, hasičský trenažér a mnoho iného.

Adresa: REVIŠTSKÉ PODZÁMČIE 38, 966 01 ŽARNOVICA

Otváracie hodiny: júl - august otvorené denne (po-ne) od 10:00 – 19:00 (posledný vstup o 18:00)

Pre viac informácií: zveropark.sk